A closed vessel of capacity 1m3 contains 0.9 kg of water and 1.6 kg of oxygen. The pressure in the vessel at a temperature of 500 K is (R = 8 J mol-1k-1)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
400 Kpa
b
160 Kpa
c
300 Kpa
d
200 Kpa
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
no. of moles of water =90018=50no. of moles of O2=160032=50P=nRTV=100×8×5001=40×104Pa=400KPa