A closed vessel contains 8 g of oxygen and 7 g of nitrogen. The total pressure is 10 atm at a given temperature. If now oxygen is absorbed by introducing a suitable absorbent, the pressure of the remaining gas in atm will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2
b
10
c
4
d
5
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
From Dalton's law, final picture of the mixture of nitrogen and oxygen is μ1RTV+μ2RTV=m1M1RTV+m2M2RTV,=832RTV+728RTV=RT2V⇒10=RT2V, When oxygen is absorbed then for nitrogen let pressure is P=728RTV⇒P=RT4VFrom Eqs. (i) and (ii). we get pressure of the nitrogen P = 5 atm