A closed vessel contains 0.1 mole of a monatomic ideal gas at 200 K. If 0.05 mole of the same gas at 400 K is added to it, the final equilibrium temperature (in K) of the gas in the vessel will be close to ___________ .
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0266.67.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Assuming Q=0, W=0We have Δ U=0 ⇒ n1CV1Tf−T1+n2CV2Tf−T2=0⇒ n1CV1Tf−T1=-n2CV2Tf−T2=0⇒ n1Tf−T1=-n2Tf−T2∵For same gasCV1=CV2 ⇒ n1Tf- n1T1=-n2Tf+n2T2⇒ n1Tf+n2Tf= n1T1+n2T2⇒ Tf=n1T1+n2T2n1+n2 =0.1200+0.054000.1+0.05=20+200.15 =266.6666 K