A closely wound flat circular coil of 25 turns of wire has diameter of 10 cm which carries current of 4 A. The flux density at the centre of a coil will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.679 × 10−5 T
b
1.256 × 10−3 T
c
1.512 × 10−5 T
d
2.28 × 10−4 T
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The magnetic field at the centre of the coil,B=μ04π 2πNiawhere N is number of turns, i is current and a is radius of coil.Given, N=25, D=10 cm =10 × 10−2 mRadius of the coil,a=D2 = 10 × 10−22 m=0.05 mAnd current i = 4 A. Putting these values in the expression for B , we get B=1.256 mT