A 10 cm length of wire with a mass of 20 g is attached frictionlessly to the vertical segments of a wire in which a current I flows. The surrounding has uniform horizontal field B=104G and the direction is shown in figure. What must be the current I (in A) to maintain the 10 cm wire in an equilibrium position?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 2.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
B=104G=1 TFor equilibrium, magnetic force should be equal to weight of wire.IBl=mg⇒I×1×0.10=20×10-3×10⇒I=2 A