A 2cm tall object is placed 15cm in front of a concave mirror of focal length 10cm. What is the size and nature of the image?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4 cm , real
b
4 cm , virtual
c
1 cm, real
d
None of these
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
According to New Cartesian sign convention, Object distance u=−15 cm Focal length of a concave lens, f=−10 cm. Height of the object h0=2.0 cm According to mirror formula, 1v+1u=1f⇒1v=1f−1u=1−10−1−15⇒v=−30 cmThis image is formed 30 cm from the mirror on the same side of the object. It is real image. Magnification of the mirror, m=−vu=hih0⇒−(−30)−15=hi2⇒hi=−4 cm Negative sign shows that image is inverted. The image is real, inverted, of size 4 cm at a distance 30 cm in front of the mirror.