A 12 cm thick slab of a transparent material contains same number of waves 10 cm thick slab of glass having refractive index 1.5 when both are traversed normally by the same monochromatic light. Then the refractive index of the transparent material is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.42
b
1.66
c
1.25
d
1.36
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
If n be the number of waves and λ be the wavelength in vacuum, then n=12λ/μ=10λ/1.5⇒μ=10×1.512=1.25