A cobalt (atomic no. = 27) target is bombarded with electrons, and the wavelengths of its characteristic X-ray spectrum are measured. A second weak characteristic spectrum is also found, due to an impurity in the target. The wavelengths of the Kα lines are 225.0 pm (cobalt) and 100.0 pm (impurity). If the atomic number of the impurity is 10 N. The value of N is _________(take b = 1)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 4.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Using Mosely's law for both cobalt and impurityf=K(Z−b)⇒cλ=K(Z−b) f=K(Z−1)⇒cλ=K(Z−1)∵b=1⇒ cλco=KZCo−1 and cλx=KZx−1⇒ λcoλx=Zx−1Zco−1225100=Zx−127−1⇒ZX=40=4×10N=4