The coefficient of mutual inductance of two circuits A and B is 3 mH and their respective resistances are 10Ω and 4 Ω. How much current should change in 0.02 s in circuit A, so that the induced current in B should be 0.0060 A?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.24 A
b
1.6 A
c
0.18 A
d
0.16 A
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Induced current in B=0.006A=6×10−3AInduced e.m.f. in B=iR=6×10−3×4V=24×10−3V Now, MdIdt=24×10−3 or dI=24×10−3×0.023×10−3A=0.16A
The coefficient of mutual inductance of two circuits A and B is 3 mH and their respective resistances are 10Ω and 4 Ω. How much current should change in 0.02 s in circuit A, so that the induced current in B should be 0.0060 A?