A coil of copper having 1O0O turns is placed in a magnetic field (B = 4x 10-3 T) perpendicular to its axis. The cross-sectional area of the coil is 0.05 m2. If it turns through 180o in 0.01 sec, then the e.m.f. induced in the coil is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.4 V
b
0.2 V
c
40 V
d
4 V
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The magnetic flux ϕ1 passing through a coil when it is placed perpendicular to magnetic field B isΦ=nBAWhen the coil is rotated through 90oΦ2=−nBA∴ΔΦ=Φ2−Φ1=−nBA−nBA=−2nBA Now e=−ΔΦΔt=+2nBAΔt=2×1000×4×10−3×0⋅050⋅01=40V