A coil of effective area 4 m2 is placed at right angles to the magnetic induction B. The e.m.f. of 0.32 V is induced in the coil. When the field is reduced to 20% of its initial value in 0.5sec. Find B (in Wb/m2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0.05.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given :A=4 m2,e=0.32 V,dt=0.5sec B1 is the initial magnetic induction and when it is reduced to 20% B2=0.2 B1 e=dϕdt=AB1-B2Δt or 0.32=4 B1-0.2 B10.5 Magnetic induction B1=0.163.2=0.05 Wb/m2