A coil is embedded in a block of ice placed in an insulator box. If a current of1 . 0 amp is passed through the coil by applying a potential difference of 210 V across it, the amount of ice melted in one hour is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.25 kg
b
2.25kg
c
2.50 Kg
d
2.74 kg
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Heat produced, H = V it∴ H=210×1⋅0×36004⋅2cal=180000calIf L be the latent heat of ice and m, the mass of melted ice, thenm L = 180000or m=180,00080g=2250g=2⋅25kg