A coil has an inductance of 0.7 H and is joined in series with a resistance of 220 Ω. When an AC e.m.f. of 220 V 50 Hz is applied to it, find the wattless component of current in the circuit is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.2 A
b
0.4 A
c
0.5 A
d
0.7 A
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
XL=ωL=2πfL=220 Ωϕ=tan−1XLR=tan−1220220=45∘I=ER2+XL2=220(220)2+(220)2=12Wattless component of current =Isinϕ=12⋅sin45∘=0.5 A
A coil has an inductance of 0.7 H and is joined in series with a resistance of 220 Ω. When an AC e.m.f. of 220 V 50 Hz is applied to it, find the wattless component of current in the circuit is