A coil has a resistance 10 Ω and an inductance of 0.4 Henry. It is connected to an AC source of 6.5 V, 30π Hz. The average power consumed in the circuit, is :
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
58W
b
43W
c
38W
d
67W
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
XL=ωL=0.4 x 2π x 30π=24 Ω Z=102+242=26 Ω Vavg=VrmsIrmscosϕ=VrmsVrmsZRZ=RV2rmsZ2=58W