A coil has 1,000 turns and 500 cm2 as its area. The plane of the coil is placed at right angles to a magnetic induction field of 2×10−5 Wb/m2 . The coil is rotated through 1800 in 0.2 seconds. The average e.m.f induced in the coil, in milli-volts.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5
b
10
c
15
d
20
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
N=1000, A=500 cm2=500×10−4m2 B=2×10−5wb/m2 t=0.2 sCoil is rotated through 1800∴e=2BANt=2×2×10−5×5×10−2×1032×10−1 =10×10−3=10 mV