A coil having 500 square loops each of side 10 cm is placed normal to a magnetic field which increases at a rate of 1 T/s. The induced emf in volt is :
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.1
b
0.5
c
1
d
5
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Total area = 500X 0.01 = 5 total flux =Φ=5Bdϕdt= 5dBdt=5
A coil having 500 square loops each of side 10 cm is placed normal to a magnetic field which increases at a rate of 1 T/s. The induced emf in volt is :