A coil of inductance L=50μH and resistance=0.5Ω is connected to a battery of emf=5V.A resistance of 10Ω is connected parallel to the coil. Now at some instant the connection of the battery is switched off. Then, the amount of heat generated in the coil after switching off the battery is 0.02x in mJ. Find value of x (to the nearest integer)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 6.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
U=12Li 02=12×50×10−650.52J=2.5mJNow, after switching off the battery this energy is dissipated in coil(resistance=0.5)and resistance10Ω in the ratio of their resistances H=i2Rt or H∝R. Therefore, heat generated in the coil H=2.50.50.5+10mJ=0.12mJ