A coil of mean area 500 cm2 and having 1000 turns is held perpendicular to a uniform field of 0.4 gauss. the coil is turned through 180o in 1/10 second. The average induced emf (in V) is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0.04.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
When the plane of coil is perpendicular to field, the angle between area A→ and field B→ is 0o.The flux linked with coil ϕ1=NBAcos00=NBA. when the coil rotates 1800 flux linked φ2=BANcos1800=-BAN∴ Change in flux ϕ=ϕ2−ϕ1=−2NBA The magnitude of the induced emf is ε=−dϕdt=2NBAdt=2×1000×0.4×10-4×500×10-4110=0.04V