A coil with 200 turn and cross sectional area 0.10 m2 is rotated at 30 rev / min and it is placed in a uniform magnetic field of 0.02 T perpendicular to the axis of rotation of the coil. The maximum voltage generated in the coil is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.26 V
b
2.16 V
c
3.24 V
d
4.12 V
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Herev=0.5Hz,N=200,A=0.1m2 and B=0.02Tε0=NBA(2πv)=200×0.02×0.1×(2π×0.5)=1.26V
A coil with 200 turn and cross sectional area 0.10 m2 is rotated at 30 rev / min and it is placed in a uniform magnetic field of 0.02 T perpendicular to the axis of rotation of the coil. The maximum voltage generated in the coil is