A common emitter amplifier has a voltage gain of 50, an input impedance of 100Ω and an output impedance of 200 Ω. The power gain of the amplifier is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
500
b
1000
c
1250
d
100
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
AC power gain is the ratio of change in output power to the change in input power.AC power gain =Change in output powerChange in input power=∆Vc×∆ic∆Vi×∆ib=∆Vc∆Vi×∆ic∆ib=Av×βAC Where Av is voltge gain and (β)Ac is AC current gain. Also, Av/βAc =resistance gain =R0R1 Given, Av=50, R0=200 Ω, Ri=100 Ω Hence, 50/βAc=200100 βAc =25 Now, AC power gain = Av ×βAc =50×25=1250