For a common emitter transistor, input current is 5μA and β = 100. If circuit is operated at load resistance of 10 k Ω then voltage across load resistance will be :
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5 V
b
10 V
c
12.5 V
d
7.5 V
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
IB=5μΛICIB=βIC5μA=100IC=500μAVload =ICRL=500μA×10kΩVload =5 volt