Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

In a common-emitter amplifier, using output resistance of 5000 ohm and input resistance of 2000 ohm, if the peak value of input signal voltages is 10 mV and β=50 , then the peak of output voltage is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

5×10−6V

b

2.5×10−4V

c

1.25 V

d

125 V

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

ΔIB=10×10−32000=5×10−6A Asign, β=ΔICΔIB  or ΔIC=β×ΔIB=50×5×10−6A=250×10−6A=2.5×10−4APeak value of output voltage =2.5×10−4×5000V=1.25V .
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring