In communication system, only one percent frequency of signal of wavelength 900 nm can be used as band width. How many channel of 6MHz band width can broadcast this? c=3×108m/s, h=6.6×10−34J−s
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
3.75×106
b
3.86×106
c
5.55×105
d
4.87×105
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here signal wavelength, λ=900nm=9×10−7m Frequency of source is f=cλ=3×1089×10−7=3.33×1014Hz ∴Total band width used for communication= 1 % of 3.33×1014Hz =3.33×1012 So, number of channels for signals =total bandwidth available for communicationbandwidth of T.Vsignal =3.33×10126×106=5.55×105
In communication system, only one percent frequency of signal of wavelength 900 nm can be used as band width. How many channel of 6MHz band width can broadcast this? c=3×108m/s, h=6.6×10−34J−s