Compare the velocity of oxygen molecules in planet atmosphere and escape velocity for an imaginary planet with diameter and mass both one half of those of earth. The day's temperature of this planet surface reaches up to 800 K. (Escape velocity from earth's surface = 11.2 km/s, k=1.38×10−23J/K, mass of oxygen molecule = 5.3×10−26 kg)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
velocity of oxygen molecule in the atmosphere of planet is lesser than escape velocity
b
velocity of oxygen molecule in the atmosphere of planet is greater than escape velocity
c
velocity of oxygen molecule in the atmosphere of planet is equal to escape velocity
d
None of these
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
As, escape velocity : ve=2GMRso,vPvE=MpME×RERP=12×21=1i.e.,vP=vE=11.2km/s ....(i)Now according to kinetic theory of gases,vrms=3RTM=3(Nk)TNm[ as R=Nk and M=Nm] i.e., vrms=3kTm=3×1.38×10−23×8005.3×10−26=0.79km/s…(ii)From Eqns.(i) and (ii) it is clear that velocity of oxygen molecule in the atmosphere of planet (∼0.8 km/s) is much lesser than escape velocity from the planet (= 11.2 km/s); so oxygen molecules cannot escape and so the planet's atmosphere may contain oxygen.