A compound microscope consists of an objective lens of focal length 1 cm and an eye piece of focal length 5 cm with a separation of 10 cm . The distance between an object and the objective lens,at which the strain on the eye is minimum is n40. The value of n is ____
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0050.00.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Strain is minimum this implies final image is at far point and intermediate image is at focal length of eye piece . That means intermediate image distance from objective is (10-5=5cm).Lens formula for objective lens, 1f=1v−1u⇒1+1=1+5−1u⇒u=−54Object distance=5040cm