In a compound microscope, the focal lengths of two lenses are 1.5 cm and 6.25 cm. An object is placed at 2 cm from objective and the final image is formed at 25 cm from the eye lens. The distance between the two lenses is (in cm)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
6
b
7.75
c
9.25
d
11
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Length of tube L= v0 + ue=u0f0u0-f0+feDfe+D ; 1f0=1v0-1u0 1fe=1-D-1+ue=2 x 1.52-1.5+6.25 x 256.25+25=11 cm