A compound microscope has an eye piece of focal length 10 cm and an objective of focal length 4 cm. Calculate the magnification, if an object is kept at a distance of 5 cm from the objective so that final image is formed at the least distance vision (20 cm)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
12
b
11
c
10
d
13
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For objective lens 1fo=1vo−1uo⇒1vo=1fo+1uo=14+1−5=120⇒v0=20cm Now M=vouo1+Dfe=2051+2010=12.