A compound microscope has an objective and eye-piece as thin lenses of focal lengths 1 cm and 5 cm respectively. The distance between the objective and the eye-piece is 20 cm. The distance (in cm) at which the object must be placed in front of the objective if the final image is located at 25 cm from the eye - piece, is 95p. Find value of p.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 89.00.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Final image distance L=v0+ue=20 for objective 11=1v0+1u0 for eye piece 1fe=−125+1ue ⇒ 15+125=1ue∴ue=256 cm ∴vo=20−ueue=20−256=956∴1u0=1−1v0=1−695=8995 ∴u0=9589