A compound microscope has two convex lens system with focal lengths 2cm and 5cm. An object is 2.5cm away from the objective lens. The tube length of microscope when magnification is maximum is equal to
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
18.2 cm
b
14.2 cm
c
8.2 cm
d
4.2 cm
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Length of the tube =V0+Ue1V0+1U0=1f0, 12.5+1V0=12, f0=2cm, Ve=−D1Ue−125=15, Ue=256=4.16
A compound microscope has two convex lens system with focal lengths 2cm and 5cm. An object is 2.5cm away from the objective lens. The tube length of microscope when magnification is maximum is equal to