In a compound microscope, the length of microscope is 21.5 cm, the focal length of the objective is 1.6 cm, the focal length of the eye piece is 2.1 cm and if final image is formed at infinity. Then the distance of the object from the objective lens is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
3 cm
b
1.7 cm
c
6 cm
d
4.82 cm
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The image formed by the objective should be at the focus of the eye piece. HereV0=21.5−2.1cm=19.4cm ∴ 1+19.4 − 1u= 1+1.6 ⇒ u=−1.7cm