A compound microscope is used to enlarge an object kept at a distance 0.03 m from its objective which consists of several convex lenses in contact and has focal length 0.02 m. If a lens of focal length 0.1 m is removed from the objective, find out the distance by which the eye piece of the microscope must be moved to refocus the image.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
9 cm away from objective
b
5 cm away from objective
c
6 cm away from objective
d
21 cm away from objective
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
in the first case 13+1v= 12 here u=0.03m=3 cm and f=0.02m=2 cm1v=16 v=6 cmwhen f=0.1m is removed 12=1f1+110⇒1f1=12-110=410f1=2.5 cm new image position 13+1v=12.5 v=15 cm so image distance increases by 15-6= 9 cm so eye piece has to be moved by 9 cm away