A compound microscope is used to enlarge an object kept at a distance 0.03m from its objective which consists of several convex lenses in contact and has focal length 0.02m. If a lens of focal length 0.1m is removed from the objective, find out the distance by which the eye piece of the microscope must be moved to refocus the image.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
9cm away from objective
b
15cm away from objective
c
6cm away from objective
d
21cm away from objective
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
From lens formula1F=1v-1u⇒10.02=1v+10.03⇒v=0.06m=6cmLet say focal length of remaining combination is f'10.02=10.1+1f'⇒f'=0.025m=2.5cmThe new position of image by objective lens is v'.Using lens formula,12.5=1v'-1-3⇒v'=15cm∴ Eye piece must be moved away from objective by 15−6=9cm