The compressibility of water is 6×10-10N-1m2. If one litre is subjected to a pressure of 4 x 107 N m-2, the decrease in its volume is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10 cc
b
24 cc
c
15 cc
d
12 cc
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Bulk modulus, B = -P(∆VV)-ve sign shows that with a increase in pressure, a decrease in volume occurs.Compressibility, K = 12 = -∆VPVDecrease in volume, ∆V = PVK= 4 × 107×1×6×10-10= 24 ×10-3 litre= 24 × 10-3 103 cm3 = 24 cc