A concave lens forms the image of an object such that the distance between the object and image is 10 cm and the magnification produced is 1/4. The focal length of the lens will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
8.6 cm
b
6.2 cm
c
10 cm
d
4.4 cm
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Concave lens forms the virtual image of a real object.So let u = 4x and v = - x , then 3x = 10 cmor x=103cm∴u=−403cm and v=−103cmsubstituting in 1f=−310+340or f=−409 or f=−4.4 cm