A condenser has two conducting plates of radius 10 cm separated by a distance of 5 mm. It is charged with a constant current of 0.15 A. The magnetic field at a point 2 cm from the axis in the gap is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 1.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Magnetic induction at a distance point from the axis of the plates isR = 10 cm = 10–1 mB= μ0id2πR2r ; r=2 cm=2 x 10-2 m = 4π x 10-7 x 15 x 10-2 x 2 x 10-22π x 10-2 = 60 x 10-9 = 6 x 10-8 T
A condenser has two conducting plates of radius 10 cm separated by a distance of 5 mm. It is charged with a constant current of 0.15 A. The magnetic field at a point 2 cm from the axis in the gap is