A conducting ring of mass 2 kg and radius 0.5 m is placed‘on a smooth horizontal plane. The ring carries a current of I =4A. A horizontal magnetic field B = 10 T is switched on at time t = 0 as shown in figure. The initial angular acceleration of the ring will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
40πrads-2
b
20πrads-2
c
5πrads-2
d
15πrads-2
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Due to torque of magnetic field, ring will rotate about vertical diameterτ=Iα⇒MB=Iα ⇒ iπr2B=12mr2α ⇒ α=2iBπm=2×4×10π2=40πrads-2