A conducting ring of radius 1 m is placed in a uniform magnetic field B of 0.01 T oscillating with frequency 100 Hz with its plane at right angle to B. What will be the induced electric field?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
π V/m
b
10 V/m
c
2 V/m
d
62 V/m
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
From Faraday's law of electromagnetic induction, the induced emf is equal to negative rate of change of magnetic flux.That is e=−ΔϕΔtFlux induced =2BA cosθwhere B is magnetic field, A is area. Given, θ=0∘, Δt=1100 sΔϕ=2×0.01×π×(1)2×200×cos0∘∴ e=−2×0.01×π×(1)2×200100=−4π volt Circumference of a circle of radius r is 2 πr. ∴ Induced electric field E isE=|e|2πr=4π2πr=21=2V/m