A conducting ring of radius 1 m is placed in an uniform magnetic field B of 0.01 T oscillating with frequency 100 Hz with its plane at right angles to B. What will be the induced electric field?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
π V/m
b
2 V/m
c
10 V/m
d
62 V/m
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
In a constant magnetic field, conducting ring oscillates with a frequency of 100 Hz.i.e., T=1100s, in time T2 flux links with coil changes from BA to zero.⇒ Induced emf, e= Change in flux Time =BAT/2=2BAT=2B×πr2T=2×0.01×π×121/100=4πVInduced electric field along the circle, using Maxwell equation ∮ E.dl=−dϕdt=−AdBdt=e⇒E=12πr×πr2×dBdt=e2πr=4π2πr=2V/m
A conducting ring of radius 1 m is placed in an uniform magnetic field B of 0.01 T oscillating with frequency 100 Hz with its plane at right angles to B. What will be the induced electric field?