A conductor, in the form of a right angle ∠ABC with AB = 3 cm and BC = 4 cm, carries a current of 10 A. There is a uniform magnetic field of 5 T perpendicular to the plane of the conductor. The force on the conductor will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.5 N
b
2.0 N
c
2.5 N
d
3.5 N
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
According to the question figure can be drawn as shown below.Force on the conductor ABC = Force on the conductor AC=5 × 10 × 5 × 10−2 = 2.5 N