Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Consider a ball having mass 20 kg is stationary at the top of the hill having height 100 m as shown. Find the velocity attained by the ball when it reaches the base at height 20 m. Assume no slipping.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

10 m s−1

b

40 m s−1

c

20 m s−1

d

34 m s−1

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

mgh=12mν21+k2R2=12mν2⋅75∴12mν275=mg×80or ν2=2×10×80×57=1600×57or ν=34m/s
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
Consider a ball having mass 20 kg is stationary at the top of the hill having height 100 m as shown. Find the velocity attained by the ball when it reaches the base at height 20 m. Assume no slipping.