Consider a concave mirror and a convex lens (refractive index= 1.5) of focal length 10cm each, separated by a distance of 50cm in air (refractive index = 1) as shown in the figure. An object is placed at a distance of 15 cm from the mirror. Its erect image formed by this combination has magnification M1. When the set-up is kept in a medium of refractive index 7/6, the magnification becomes M2. The magnitude M2M1 is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 7.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
1st case:Reflection from mirror1f=1v+1u⇒1−10=1v+1−15⇒v=−30 For lens110=1v−1−20⇒v=20M1=m1×m2=v1u1×v2u2=−30−15×20−20=2×1=2 in air2nd case :For mirrorv=−30For lens1v−1−20=3/27/6−12R⇒1v+120=27210=470∵1fair=μ−12R⇒110=1.5−12R⇒R=10cm1v=470−120⇒v=140M2=m1m2=2×140−20=−14Hence, M2M1=142=7