Consider a drop of rain water having mass 1 g falling from a height of 1 km. It hits the ground with a speed of 50 m/s. Take 'g' constant with a value 10 m/s2. The work done by the(i) gravitational force and the (ii) resistive force of air is :
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
(i) 1 .2s J (ii) -8.2s J
b
(i) 100 J (ii) 8.75 J
c
(i) 10 J (ii) - 8.75 J
d
(i) - 10 J (ii) - 8.25 J
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Work done by the gravity (Wg) = mgh= 10-3 x 10x 103 = 10 JBy work-energy theorem = =Wg+Wres=ΔKE10+Wres =12×10−3×(50)2Wres = -8.75 J