Consider a drop of rain water having mass 1 g falling from a height of 1 km. It hits the ground with a speed of 50 ms-1. Take 'g' constant with a value 10ms-2. The work done by the (i) gravitational force and the (ii) resistive force of air is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
(i) 1.25 J (ii) -8.25 J
b
(i) 100 J (ii) 8.75 J
c
(i) 100 J (ii) -8.75 J
d
(i) -10 J (ii) 8.25 J
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here, m=1 g=10-3 kg,h=1 km=1000 m,v=50 m s-1,g=10 m s-2(i) The work done by the gravitational force =mgh=10-3×10×1000=10 J(ii) The total work done by gravitational force and the resistive force of air is equal to change in kinetic energy of rain drop.∴Wg+Wr=12mv2-010+Wr=12×10-3×50×50 or Wr=-8.75 J