Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Consider electrons are accelerated, from rest, by applying a voltage of 500 V.The accelerated electrons then enter a uniform magnetic field directed normal to the direction of motion of electrons . If the magnitude of the magnetic field is 100mT then what is the radius of circular path acquired by electrons? [charge of the electron=1.6×10−19C, mass of the electron=9.1×10−31kg

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

7.5×10−2m

b

7.5 m

c

7.5×10−4m

d

7.5×10−3m

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

r=2meVeB=2meVωce2B2=2×9×10−31×5001.6×10−19×100×10−32=2×9.1×10−31×5001.6×10−19×10−2=2×9.1×5×10−31+231.6=9.11.6×10−7=9116×10−7=91016×10−8=56.875×10−4=7.54×10−4m
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring