Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Consider a hydrogen atom with its electron in the nth  orbital. An electromagnetic radiation of wavelength 90nm is used to ionize the atom. If the kinetic energy of the ejected electron is 10.4eV , then the value of  n is  (hc=1242eVnm)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 2.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Energy incident  =Einc=hCλinc=1242  90=13.8 eV By law of conservation of energy,Energy of the ejected electron +13.6eVn2= Energy incident⇒10.4eV+13.6eVn2=13.8eV​⇒13.6eVn2=3.4​⇒n2=4​⇒n=2
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
Consider a hydrogen atom with its electron in the nth  orbital. An electromagnetic radiation of wavelength 90nm is used to ionize the atom. If the kinetic energy of the ejected electron is 10.4eV , then the value of  n is  (hc=1242eVnm)