Consider a hydrogen like atom of atomin number whose energy in nth excited state is given by En=−13.6Z2n2. The most and least energetic photons emitted when electron moves to ground state have energy 52.2224 eV and 1.224 eV respectively.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2
b
5
c
4
d
none of these
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
We know from Bohr's modelEmax−Emin=13.6Z2112−1∞⇒52.2224−1.224=13.6Z2⇒Z=2