Consider a hydrogen like atom whose energy in nth excited state is given by En=−13.6Z2n2 . When this excited atom, makes a transition from excited state to ground state, most energetic photons have energy Emax=52.224eV and least energetic photons have energy Emin=1.224eV. The atomic number of atom is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2
b
5
c
4
d
none of these
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Maximum energy is liberated for transition En→1 and minimum energy for En→En−1 Hence E1n2−E1=52.224eV.........(i) and E1n2−E1(n−1)2=1.224eV..........(ii) Solving equations (i) and (ii) we getE1=−54.4eV and n=5 Now E1=−13.6Z212=−54.4eV. Hence Z=2