Consider an optical communication system operating at λ=800nm. Suppose only 1 % of optical frequency is available for channel bandwidth for optical communication. If number of channels can be accommodated for transmitting audio signals required a bandwidth of 5 kHz is y×107, then y is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0075.00.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Bandwidth of channel = 5 kHz = 5000 HZ Optical wave length = λ=800nm =8×10−7m Optical frequency =n=Cλ = 3×1088×10−7=0.375×1015 Hz 1 % of frequency is available, so n = 1 % of 0.375×1015 = =375×1010 Hz No of channels =Total bandwidthBandwidth per channel =375×10105000=75×107