Consider an optical communication system operating at λ ~800 nm. Suppose, only 1 % of the optical source frequency is the available channel bandwidth for optical communication. Number of channels accommodated for transmitting audio signals requiring a bandwidth of 8 kHz are 4.68×10p. Find the value of p.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 8.00.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Optical source frequency f=cλ=3×108/(800×10−9)=3.8×1014Hz Bandwidth of channel (1% of above )=3.75×1012Hz Number of channels = (Total bandwidth of channel) / (Bandwidth needed per channel) ⇒Number of channels for audio signal =(3.75×1012)/(8×103)≃4.68×108