Consider 3rd orbit of He+ (Helium), using non-relativistic approach, the speed of electron in this orbit will be [given K=9x109 constant, Z = 2 and h (Planck's Constant) =6.6×10-34 J s
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.73×106 m/s
b
3.0×108 m/s
c
2.92×106 m/s
d
1.46×106 m/s
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Energy of electron in He+ 3rd orbit E3=-13.6×Z2n2eV=-13.6×49eV =-13.6×49×1.6×10-19 J≃9.7×10-19 JAs per Bohr's model,Kinetic energy of electron in the 3rd orbit = - E3∴ 9.7×10-19=12mev2v=2×9.7×10-199.1×10-31=1.46×106 m s-1